migol |
Wysłany: Pią 10:30, 12 Sty 2007 Temat postu: Nowocześni patrioci |
|
"Każda mądra władza, wolna od politycznego zacietrzewienia, chcąc promować nowoczesny patriotyzm, posłużyłaby się osobami Rafała Dutkiewicza czy Leszka Balcerowicza
Na ulicach polskich miast zawisły billboardy z twarzami świadków historii i młodych ludzi, którzy zamiast emigracji wybrali życie w Polsce. Akcja ma promować program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Patriotyzm jutra", choć w moim odczuciu bardziej tu chodzi o promowanie patriotyzmu dnia wczorajszego. Z jednej strony na plakatach mamy przedstawicieli generacji naszych ojców i dziadków, którzy ponosili ofiary, a więc powstaniec warszawski i więźniarka ubeckiej katowni, z drugiej młodych ludzi - dziewczynę opiekującą się kapliczką w podwórku praskiego domu, młodego laureata międzynarodowej olimpiady informatycznej, który choć ma liczne oferty z amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów, zostaje w Polsce.
Innymi słowy: Maria Konopnicka, "nie rzucim ziemi skąd nasz ród", "nie będzie Niemiec pluł nam w twarz". Trwajmy na placówce, jak Ślimak na ziemi przesączonej krwią naszych przodków. Patos potrzebny może w czasach zaborów czy komunistycznej opresji, ale w Polsce niepodległej cierpnie od niego skóra.
Jakże różny, bez zadęcia, jest patriotyzm dnia dzisiejszego, jaki afirmuje np. Rafał Dutkiewicz, który też posłużył się ulicznym plakatem. Prezydent Wrocławia zasłynął m.in. akcją "Wracajcie", która miała uświadomić zarobkowym emigrantom w Wielkiej Brytanii i Irlandii, że Wrocław to miasto wielkich możliwości. Nie rozwiesił we Wrocławiu plakatów "Nie wyjeżdżajcie". Plakaty zawisły na ulicach Dublina i Londynu!
Współczesny patriotyzm nie odbiera prawa wyboru, nie ciśnie moralnym szantażem, byś pozostał na swej ojcowiźnie. Twoja wolność wyraża się swobodą twej decyzji i wyboru miejsca zamieszkania. Chcesz? Wyjeżdżaj, ucz się języków, zbieraj kapitał. Jeśli chcesz, wracaj i inwestuj w Polsce, ale nie tylko dlatego, żeś Polak, ale dlatego że twoja ojczyzna stworzy ci warunki rozwoju nie gorsze niż za granicą. Dlatego Dutkiewicz importuje Europę do Wrocławia, ściąga inwestycje i inwestuje w kapitał ludzki. Ostatnio rozwinął wielką akcję na rzecz budowy Europejskiego Instytutu Technologii, który ma być europejskim odpowiednikiem słynnego Massachussetts Institute of Technology.
Nic dziwnego, że na Dutkiewicza - patriotę dnia dzisiejszego - w ostatnich wyborach zagłosowało 84 proc. Wrocławian.
W środę ze stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego odejdzie Leszek Balcerowicz. Człowiek, który dla promocji Polski w świecie zrobił chyba nie mniej niż Lech Wałęsa. Dzięki Wałęsie świat zobaczył naród zdolny do zrywu w imię wolności. Ale wizerunek romantycznego bojownika Polska miała od wieków. Dzięki reformom Balcerowicza wdrażanym z żelazną konsekwencją w ogniu brutalnych i demagogicznych napaści populistycznych polityków świat zobaczył społeczeństwo zdolne do zbiorowego wysiłku, do wyrzeczeń i dzięki temu do spektakularnych sukcesów, które stały się drogowskazem dla podążających za nami krajów regionu. Źródłem podziwu świata i naszą dumą.
Tymczasem ten Władysław Grabski III RP jest do ostatnich dni swej kadencji małodusznie atakowany. Rząd chełpi się znakomitymi wynikami polskiej gospodarki, ale słowem się nie zająknie, w jak wielkiej mierze to zasługa owego znienawidzonego Balcerowicza. Przeciwnie, zakłamuje się rzeczywistość. Pamiętamy słowa Jarosława Kaczyńskiego, które padły z trybuny sejmowej 17 lutego 2005 r.: "sukcesy Balcerowicza polegały na spadku dochodu narodowego, że zaczęła się wielka czarna dziura w polskiej gospodarce".
Nienawiść do Balcerowicza poszła tak daleko, że niesławna komisja ds. banków pod przewodnictwem niezastąpionego posła Artura Zawiszy (PiS) usiłowała naruszyć konstytucyjną zasadę niezależność NBP, zmuszając Leszka Balcerowicza do stawiennictwa w charakterze świadka. Wobec prób upokorzenia państwo Balcerowiczowie okazali wielką klasę. Ale nie powstrzymuje to w niczym licznych kontynuatorów dzieła Artura Zawiszy. We wtorek Andrzej Urbański, doradca prezydenta, łaskaw był zauważyć, że "główny kłopot z kandydatem na prezesa NBP polega na tym, iż trzeba znaleźć osobę, która potrafi się zmierzyć z legendą Leszka Balcerowicza". - Legendą stworzoną bardziej przez skuteczny marketing niż faktyczne zasługi - dodał.
I oto w środę wieczorem po wielkich bólach góra urodziła mysz. Sławomir Skrzypek zastąpić ma Leszka Balcerowicza. Cóż, jaki nominat, taka odpowiedź na legendę. Co do drugiego zdania doradcy prezydenta, to jestem pewien, że nawet najskuteczniejszy marketing nie przyniesie Skrzypkowi nawet cząstki tej legendy, na jaką przez 17 lat zapracował sobie Leszek Balcerowicz.
Jednemu jednak nie jestem się w stanie nadziwić. Językowi Prawa i Sprawiedliwości. Można się z Balcerowiczem nie zgadzać, można go krytykować i potępiać. Ale nawet z punktu widzenia deklarowanej przez PiS moralności trudno o przykład człowieka tak oddanego idei praworządnego państwa. Dlaczego jest więc tak zajadle atakowany? Może dlatego, że nie potrafi ukryć swej pogardy dla populizmu, demagogii i nieuctwa.
"Dziennik" zapytał Balcerowicza o plany. - Dostaję wiele propozycji z zagranicy - mówił prezes NBP. - Część z nich zaakceptuję, ale będę się starał zrobić to w taki sposób, żeby większość czasu spędzać w Polsce, między innymi dlatego, aby przyczyniać się do zmiany proporcji: mniej populizmu, więcej rozsądku w życiu publicznym. Za dużo jest w Polsce prób robienia ludziom wody z mózgu i nie mogę na to spokojnie patrzeć.
Ale jak dziś wzniecać w młodych żar patriotyzmu, skoro kreuje się świat odwróconych wartości. Obywatelom odbiera się prawo do dumy z dokonań III RP, nazywając ją czasem postkomunizmu. Deprecjonuje ikony przemian takie jak Leszek Balcerowicz.
Każda mądra władza, wolna od politycznego zacietrzewienia, chcąc promować nowoczesny patriotyzm, posłużyłaby się osobami Rafała Dutkiewicza czy Leszka Balcerowicza - patriotów dnia dzisiejszego, patriotów czasu transformacji."
zrodlo: Gazeta Wyborcza
P.S.
Ja tez glosowalem na Dutkiewicza |
|