PSKO |
Wysłany: Śro 9:08, 14 Wrz 2011 Temat postu: PORADNIK WYBORCY |
|
PORADNIK WYBORCY
Wybory parlamentarne 2011
Najważniejsze daty
Do 9 września Urzędy gmin mają obowiązek podać do publicznej wiadomości (na stronie internetowej, na słupach ogłoszeniowych) informacje o lokalach wyborczych, w których będziemy mogli zagłosować.
Do 18 września Wyborcy niepełnosprawni mają możliwość zgłaszania w swoich urzędach gmin zamiaru głosowania korespondencyjnego (pocztowego). Takie rozwiązanie przewidziano w tych wyborach po raz pierwszy.
Do 24 września Wyborcy przebywający za granicą mogą zgłaszać konsulom zamiar głosowania korespondencyjnego (pocztowego). Takie rozwiązanie przewidziano w tych wyborach po raz pierwszy.
Do 25 września Wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać do urzędu gminy wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie lokalu wyborczym (np. najbliższym, który jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych). Do tego dnia wyborcy niepełnosprawni mogą też zgłaszać w urzędach gmin zamiar głosowania w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.
Do 29 września Osoby niepełnosprawne i starsze (powyżej 75. roku życia) mogą zgłaszać do urzędów gmin wnioski o możliwość głosowania przez pełnomocnika.
Do 4 października Wyborcy przebywający poza miejscem swojego stałego zamieszkania mogą zgłaszać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w gminie, gdzie będą przebywać w dniu wyborów.
Do 6 października Wyborcy przebywający za granicą mogą zgłaszać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców przez konsula.
9 października Dzień głosowania. W tych wyborach głosujemy w nowych godzinach: 7.00-21.00.
Kogo wybieramy?
Sejm i Senat – zadania i kompetencje9 października 2011r. wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. 460 posłów tworzy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 100 senatorów tworzy Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Sejm i Senat to z kolei polski parlament, dlatego na Sejm RP mówi się czasem „izba niższa polskiego parlamentu” a na Senat RP – „izba wyższa polskiego parlamentu” lub „po prostu – druga izba parlamentu”. Sejm i Senat sprawują w Polsce władzę ustawodawczą, co oznacza, że głównym zadaniem parlamentu jest tworzenie prawa obowiązującego każdego z nas.
Ponadto Sejm ma największy wpływ na skład personalny Rady Ministrów –a więc polskiego rządu. To rząd sprawuje tzw. władzę wykonawczą, która sięga do naszego życia codziennego za pomocą urzędów, do których musimy chodzić (Urząd Skarbowy, ZUS, biuro paszportowe), także poprzez funkcjonowanie policji, wojska, straży pożarnej. Obsada personalna Rady Ministrów (stanowiska Prezesa Rady Ministrów – czyli Premiera – i innych ministrów, ich zastępców) jest w ogromnym stopniu odzwierciedleniem składu politycznego Sejmu. Odzwierciedleniem tego, ilu posłów mają poszczególne ugrupowania, ponieważ do stabilnego rządu potrzebna jest liczba co najmniej 231 posłów, popierających rząd. W istocie rzeczy właśnie o tym zdecydujemy 9 października.
Po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego, parlamentowi przysługuje też prawo udziału w procesie tworzenia prawa Unii Europejskiej.
Naturalnie Sejmowi i Senatowi przysługuje znacznie więcej kompetencji kreacyjnych (kompetencji do wyboru lub współwyboru określonych osób) na funkcje państwowe. Tytułem przykładu można wymienić: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich.
Co może załatwić dla mnie poseł lub senator?
Takie pytanie nie jest właściwie postawione. Poseł czy senator nie jest wysłannikiem reprezentującym w Sejmie swoich wyborców. Tak długo jak tego nie zrozumiemy, będziemy rozczarowani każdym posłem i każdym senatorem. Oni nie załatwiają niczego dla konkretnego wyborcy, ponieważ poseł czy senator nie jest pełnomocnikiem konkretnego wyborcy. Zgodnie z Konstytucją, posłowie i senatorowie są reprezentantami całego Narodu, a nie tylko okręgu wyborczego, z którego zostali wybrani.
Poseł i senator mają po prostu dobrze wykonywać swoje obowiązki. W ten sposób jakość polskiego prawa ma szansę stawać się coraz lepsza. Jaśniejsze i bardziej przejrzyste prawo a także prawo pełniej realizujące zasady konstytucyjne (np. zasadę równości) sprawi, że życie wyborcze, głosowanie do obydwu izb parlamentu odbędzie się w tych samych obwodach wyborczych.
Jak mogę zobaczyć kto kandyduje?
Są dwa zasadnicze sposoby, aby dowiedzieć się, kto kandyduje na posła a kto na senatora w określonym okręgu wyborczym. Po pierwsze źródłem takiej informacji są obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej o zarejestrowanych komitetach wyborczych i wykazie nazwisk kandydatów. Muszą one zostać rozplakatowane do dnia 29 września. Będą także dostępne przed wejściem do obwodowej komisji wyborczej w formie plakatu. Drugim niezawodnym sposobem jest strona Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl i zakładka wizualizacja wyborów parlamentarnych 2011, gdzie po zarejestrowaniu list kandydatów będzie można zapoznać się z nazwiskami osób kandydujących we wszystkich okręgach wyborczych. Niestety, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat kandydatów, poznać ich CV, dotychczasowe dokonania czy program wyborczy, musimy liczyć na serwisy wyborcze partii startujących w wyborach albo samych kandydatów.
Wyborcy przebywający za granicą
Zgłaszanie się do spisu wyborców
Aż do 6 października istnieje możliwość zgłaszania konsulom zamiaru głosowania za granicą – zamiar ten może być zgłoszony ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania oraz miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców.
Obecność w spisie gwarantuje nam możliwość zagłosowania w wybranym lokalu wyborczym w państwie, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów.
Głosowanie w lokalu wyborczym
Tak jak w poprzednich wyborach, uruchomiona zostanie sieć komisji obwodowych zlokalizowanych poza granicami kraju. Ich listę powinniśmy poznać do 18 września. Pamiętajmy jednak, że lokali tych może być zbyt mało, aby szybko obsłużyć wszystkich wyborców. Z tego względu warto rozważyć skorzystanie z nowej możliwości, czyli głosowania korespondencyjnego (zob. niżej).
Głosowanie korespondencyjne
W tegorocznych wyborach po raz pierwszy wyborcy przebywający za granicą będą mogli głosować również za pośrednictwem poczty.
Procedura wygląda następująco:
do 24 września wyborcy przebywający za granicą mają możliwość zgłaszania konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego (pocztowego) – zamiar ten może być zgłoszony ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania, miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców, a także oznaczenie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.
Najpóźniej na 10 dni przed wyborami konsul powinien przesłać wyborcy pakiet zawierający: kopertę zwrotną, karty do głosowania; kopertę na karty do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
Wyborca po zakreśleniu wybranych kandydatów na kartach, wkłada je do koperty na karty do głosowania, a tę kopertę do koperty zwrotnej i przesyła na adres konsula. Niestety, wyborca musi samodzielnie ponieść koszty nadania przesyłki.
Akty prawne
Jakie akty prawne regulują wybory parlamentarne?
Zasadniczo jest to jeden podstawowy akt prawny – Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. – Kodeks wyborczy (Dziennik Ustaw Nr 21, poz. 112, Nr 94, poz. 550, Nr 102, poz. 588, Nr 134, poz. 777, Nr 147, poz. 881 oraz Nr 149, poz. 889).
Drugim aktem prawnym mającym znaczenie dla wyborów 2011r. jest Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 sierpnia 2011r. w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dziennik Ustaw Nr 162, poz. 978). Postanowienie to zawiera kalendarz wyborczy, a więc wykaz dat ważnych dla kampanii wyborczej i praw wyborczych.
Skąd wziąć akty prawne – w Internecie, w urzędzie?
Najłatwiejszym sposobem dotarcia do tych aktów prawnych jest Internet. Po pierwsze jest to strona Sejmu RP (www.sejm.gov.pl) w zakładce prawo i dalej zakładka Internetowy System Informacji Prawnej. Drugim miejscem w Internecie jest strona Państwowej Komisji Wyborczej (www.pkw.gov.pl), na której znajduje się bardzo dobrze zrobiony ujednolicony tekst ustawy – kodek wyborczy. Jest to wersja ustawy stosowana przez PKW i Krajowe Biuro Wyborcze.
Osoby, które nie korzystają z Internetu mogą uzyskać informacje w urzędzie konsularnym Ambasady RP w Soffi, tel. 02/9818545 lub 9872610. |
|