PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna
->
Polonia Bułgarska
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Jakaś kategoria
----------------
Regulamin
Polonia Bułgarska
Gospodarka
Kultura
Turystyka
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gosciu
Wysłany: Śro 17:36, 24 Wrz 2008
Temat postu: Bułgaria: obchody 10. rocznicy beatyfikacji bp. E. Bosiłkowa
Katolicka diecezja nikopolska z siedzibą w Ruszczuku (Ruse) w Bułgarii obchodziła 10. rocznicę beatyfikacji biskupa Eugeniusza Bosiłkowa. Główne uroczystości odbyły się w miasteczku Belene na północy kraju, w którym urodził się przyszły błogosławiony. Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył biskup nikopolski Petko Christow a koncelebransami byli rektor sanktuarium Narodzenia Matki Bożej, poświęconego biskupowi - ks. Corrado Gasbaro i wszyscy księża diecezji.
W kazaniu główny celebrans mówił o owocach męczeństwa dla diecezji, jakimi są nowe powołania kapłańskie i zakonne. Wezwał wiernych do modlitw o dalsze duchowe owoce tej beatyfikacji, aby wypraszał je dla Kościoła w Bułgarii jej pierwszy męczennik katolicki, wyniesiony na ołtarze. Na zakończenie biskup-kapucyn oznajmił, że Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oficjalnie ogłosiła bł. Eugeniusza patronem diecezji. Wszyscy obecni przyjęli tę wiadomość z wielką radością i burzliwymi oklaskami.
Liturgię rocznicową poprzedziła kilkutygodniowa peregrynacja po parafiach diecezji relikwii błogosławionego - kawałka jego stroju więziennego, na którym widoczne są ślady jego krwi.
Uroczystości w Belene rozpoczęły się wspomnieniami o biskupie i wykładem na jego temat, które w miejscowej czytelni wygłosił historyk Strachił Kawalenow, obecnie seminarzysta. Na spotkanie to przybyli przedstawiciele Kościoła i lokalnych władz administracyjnych oraz dziennikarze i miejscowi mieszkańcy. Otwierając je, bp Christow zaznaczył, że obecnie wszyscy kojarzą Belene z imieniem męczennika Eugeniusza. Poinformował też o podjętej przez redakcję bułgarską Radia Watykańskiego inicjatywie wydania płyty kompaktowej z fragmentami zapisu dźwiękowego z beatyfikacji oraz z wypowiedziami osób związanych z błogosławionym.
Następnie uczestnicy spotkania udali się procesjonalnie do sanktuarium bł. Eugeniusza, a członkowie jego rodziny nieśli sztandar z wizerunkiem swego krewnego. Przed kościołem ustawiono dużą ikonę z jego wizerunkiem, która 10 lat temu znajdowała się w bazylice św. Piotra, gdy Jan Paweł II ogłaszał bułgarskiego biskupa-męczennika błogosławionym.
Wincenty Eugeniusz Bosiłkow (1900-52) był bułgarskim kapłanem katolickim ze zgromadzenia pasjonistów, a następnie biskupem nikopolskim. Pochodził z rodziny katolickiej z Belene na północy kraju. Komuniści, którzy po II wojnie światowej objęli rządy w kraju, szybko rozpoczęli prześladowania religii, przy czym ze szczególną zaciekłością atakowali Kościół katolicki jako obcy ,,twór" na ziemi bułgarskiej, w dodatku niezależny od władzy państwowej. Niebawem uwięzili też bp. Bosiłkowa, którego usiłowali złamać, namawiając go do zerwania więzów z Rzymem i odrzucenia władzy papieża. Hierarcha pozostał jednak niezłomny, mimo tortur fizycznych i moralnych, jakim go poddawano. Gdy okazało się, że nie uda się go złamać i zmusić do zerwania z Kościołem powszechnym, został rozstrzelany w więzieniu.
Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym jako pierwszego katolika bułgarskiego 15 marca 1998 w Rzymie. Wspomnienie liturgiczne biskupa-męczennika wypada 13 listopada.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin