Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wielcy Polacy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jarema
**



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia-Katowice

PostWysłany: Pon 22:27, 30 Cze 2008    Temat postu:

Jestem po przeczytaniu książki o Lechu Wałęsie. Odnoszę wrażenie, że została napisana na zamówienie. Nie ma w niej prawdy, brak dokumentów. Wszystko to wielka fikcja. Jest to wielki obciach dla Kaczyńskich braci. To jest niegodne Polaków, niszczenie własnej historii i ludzi takich jak pan Lech Wałęsa.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Janina
****



Dołączył: 01 Wrz 2007
Posty: 71
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 33 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Śro 14:02, 09 Lip 2008    Temat postu: ataki na pana Lecha Walese

"Są politycy, którzy chcą udowodnić, że Lech Wałęsa był prowokatorem bezpieki, że Sierpień był skonstruowany przez bezpiekę i że w ogóle to wszystko, co się stało w latach 80., było zaprojektowane przez KGB w Moskwie" - podkreśla w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" premier Donald Tusk.

Jacy to politycy? Tusk nie odżegnuje się od wymieniania nazwisk. "Moim zdaniem problemem są dzisiaj tacy politycy jak bracia Kaczyńscy czy Antoni Macierewicz, którzy świadomie składają zamówienie polityczne na interpretację ich teorii" - uważa szef rządu.

Jednocześnie Donald Tusk nie wyobraża sobie zostawić Lecha Wałęsę samego w obliczu ataków na niego. "Zrobię wszystko, by obronić dobre imię Lecha Wałęsy i idei Sierpnia" - podkreśla szef rządu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
barman1
**



Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Nie 16:21, 13 Lip 2008    Temat postu:

Profesor Bronislaw Geremek nie zyje! Zginal tragicznie w wypadku samochodowym wielki Polak, intelektualista i Ambasador Polski w swiecie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
polonusi
***



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Śro 22:12, 16 Lip 2008    Temat postu: Odszedł prof. Bronisław Geremek

Profesor Bronisław Geremek był wielkim Polakiem i niebywałą osobowością. To wielka strata nie tylko dla Polski, ale również dla Europy. Odszedł człowiek o wielkiej kulturze osobistej i niebywałej wiedzy.
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci profesora Bronisława Geremka, wybitnego mediewisty, działacza demokratycznej opozycji, współtwórcy "Sierpnia 80", ministra spraw zagranicznych w niepodległej Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jerzy1
****



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 58 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa-Burgas

PostWysłany: Czw 13:05, 17 Lip 2008    Temat postu: Prof. B. Geremek

- Profesor Bronisław Geremek był Europejczykiem o nadzwyczajnej wielkości, który przez całe swe życie dawał dowód bezkompromisowej politycznej odwagi - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

- Osobowość profesora Geremka pokazuje, jak można być blisko swojego kraju i jednocześnie blisko Europy - wspominał zmarłego szef parlamentu Hans-Gert Poettering.

Europa traci jednego z swych najgorętszych miłośników i opłakuje symbol swego zjednoczenia - powiedział, na wieść o śmierci Profesora, lider frakcji liberałów i demokratów w Parlamencie Europejskim Graham Watson.

Odeszła legendarna postać antykomunistycznej opozycji i towarzysz walki Lecha Wałęsy, architekt przemian demokratycznych w Europie Środkowowschodniej, znakomity historyk francuskiego średniowiecza - podkreślają francuskie media. Prezydent Sarkozy nazwał Geremka "wielką postacią konstrukcji europejskiej i zjednoczenia kontynentu.

- Straciłem drogiego przyjaciela - powiedział prezydent Włoch Giorgio Napolitano.

Ubolewanie z powodu śmierci Bronisława Geremka "uczestnika walki o demokrację" wyraził Walter Veltroni, przywódca opozycyjnej włoskiej Partii Demokratycznej, były burmistrz Rzymu. - Odszedł uczestnik walki o demokrację na naszym kontynencie, ważna osobistość na długiej drodze, która doprowadziła do końca zimnej wojny. Zachowamy w pamięci jego rangę intelektualną i batalie o demokrację w jego kraju - powiedział Veltroni. Geremek powinien być przykładem dla młodych ludzi - jeszcze dodał.

- Zginął europejski mąż stanu, a tych w tej chwili nam brak i bardzo nam ich potrzeba - mówił eurodeputowany Jan Kułakowski.

Dolaczam swoj skromny glos do tego, co wyzej zacytowano.
Zostawil tak bardzo niezatarty slad w historii Europy i Polski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Renia
****



Dołączył: 26 Paź 2007
Posty: 75
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 29 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia - Krakow

PostWysłany: Pią 12:32, 18 Lip 2008    Temat postu: wielki Polak

Niedawno ogłoszony sondaż postrzegania Polaków w świecie przyniósł wynik pokazujący, że Lech Wałęsa jest postacią numer dwa po Janie Pawle II.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Basik
**



Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 14 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia

PostWysłany: Śro 7:44, 30 Lip 2008    Temat postu: warto o tym wiedziec

"Herbert. Rekonstrukcja poety" - niedzielne widowisko pod takim tytułem zostało zaprezentowane w Warszawie jako kulminacyjny punkt Roku Herberta. Niecodzienne przedsięwzięcie wypadło w przeddzień 10. rocznicy śmierci wybitnego poety.
Widowisko zostało skomponowane z dwóch części. Pierwsza z nich - zatytułowana "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz" - to wiersze Herberta w interpretacji Ewy Dałkowskiej. Tę część zilustrowała prezentacja multimedialna zdjęć znakomitego brytyjskiego fotografa polskiego pochodzenia, Chrisa Niedenthala.

Fotografie Polski lat 70. i 80. pokazywały czasy i realia, w których żył i tworzył Zbigniew Herbert. Pierwsza część zakończyła się prezentacją wywiadu, który Aleksander Małachowski przeprowadził z poetą w 1972 r.

Druga część widowiska była inscenizacją jednego z dramatów poety - "Rekonstrukcja poety".

Tytułowym poetą jest Homer, przedstawiony jako 45-letni były marynarz, który stracił kiedyś oko. Z tej przyczyny nie może kontynuować swojej pracy i zostaje wędrownym poetą-śpiewakiem.

Podczas jednego z koncertów na rynku Homer nieoczekiwanie całkowicie traci wzrok. Chcąc go odzyskać, wyrusza na pielgrzymkę do świątyni Zeusa na wyspie Milo. Posąg Zeusa nie wysłuchał jednak jego próśb. Wtedy Ślepiec wdrapał się na statuę i odkrył, że kamienny bóg, podobnie jak on, jest niewidomy, ale ma zamknięte usta.

Herbert napisał sztukę jako słuchowisko dla Polskiego Radia, przez co didaskalia są bardzo ubogie, treść zaś jest podzielona na "głosy".

Niedzielny spektakl składał się ze studyjnego materiału wideo oraz specjalnych animacji, reagujących dynamicznie na dźwięk powstający na żywo na scenie. A dźwięk był nie byle jaki: duet Leszek Możdżer - Grzegorz Piotrowicz potrafił zachwycić najbardziej wybredne ucho.

Widowisko odbyło się 27 lipca na pl. Krasińskich w Warszawie, przed Pałacem Rzeczypospolitej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo - to w Pałacu od blisko dwóch lat jest przechowywane archiwum poety, pozyskane przez Bibliotekę Narodową od spadkobierców.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Bolek
*



Dołączył: 30 Maj 2008
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 8:26, 30 Paź 2008    Temat postu: Prof. Geremek

Dyplomata mądry przed szkodą
Uważał, że dyplomacja nie ma być ani "twarda", ani "miękka", ale mądra i skuteczna
Powtarzał za Ludwikiem Pasteurem, że szczęście sprzyja przygotowanym, i przygotowywał Polskę do tego, by wykorzystała swoje pięć minut na arenie międzynarodowej
Powiedzieć o Profesorze "polityk" to za mało, powiedzieć "patriota" to już coś dużo poważniejszego, ale powiedzieć "wielki Polak i znakomity Europejczyk" to oddać istotę osiągnięć, jego pracy, jego postawy oraz wartości, którym zawsze starał się służyć – tymi słowami w 2000 roku ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski żegnał odchodzącego z funkcji ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka. Po ośmiu latach, po tragicznej śmierci Profesora trudno o słowa lepiej opisujące jego polityczną aktywność w III RP.

Przyjaciel świata

Poczynając od 1989 roku, prof. Geremek kilkakrotnie wymieniany był jako kandydat na premiera. Niewątpliwie przygotowywał się do tej funkcji, lecz nigdy nie było dane mu jej pełnić. Tym bardziej należy docenić to, z jaką klasą sprawował inne funkcje państwowe – choć były one zdecydowanie niżej jego politycznych talentów. To świadczyło o jego lojalności wobec Polski, ale także – co bardziej przyziemne – o lojalności wobec polityków, z którymi związał się od czasu "wojny na górze". Szczytem politycznej drogi okazało się kierowanie przez dwa i pół roku MSZ. Był do tego przygotowany jak nikt inny w chwili przyjmowania nominacji – może z wyjątkiem Władysława Bartoszewskiego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jerzy1
****



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 58 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa-Burgas

PostWysłany: Czw 14:48, 20 Lis 2008    Temat postu: Odszedl od nas na zawsze

Zmarł Jan Machulski - aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog, niezapomniany Kwinto z filmu "Vabank". Swoimi kreacjami bawił, wzruszał, zachwycał. W lipcu skończył 80 lat.
Aktor zmarł w czwartek w warszawskim Szpitalu Bielańskim na serce. Informację tę potwierdziły władze łódzkiej "filmówki".

Jan Machulski urodził się 3 lipca 1928 r. w Łodzi. W 1954 roku został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi, a w 1971 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od 1974 roku wykładał na Wydziale Aktorskim łódzkiej PWSFTviT, a potem był dziekanem i prodziekanem tego wydziału.

Występował na scenach wielu teatrów, gdzie zagrał około 70 ról. Był założycielem warszawskiego Teatru Ochota. Jest również autorem sztuk: "Krzywa płaska" i "Lęk".

Zagrał także wiele ról filmowych. Największą popularność zdobył w filmach swego syna - Juliusza Machulskiego: "Vabank" 1 i 2, gdzie stworzył niezapomnianą postać kasiarza Kwinty.

W latach 1954-1982 był członkiem SPATiF-ZASP. Jest laureatem Złotego Krzyża Zasługi, Złotej Odznaki "Zasłużonego dla miasta Lublina", Honorowej Odznaki miasta Łodzi oraz Złotej Odznaki Honorowej "Za zasługi dla miasta Warszawy".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pią 8:32, 21 Lis 2008    Temat postu:

Odeszła epoka wielkiego polskiego kina
Powrót do góry
Jarema
**



Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia-Katowice

PostWysłany: Nie 16:20, 23 Lis 2008    Temat postu: General Sikorski

Już za dwa dni dojdzie do ekshumacji szczątków generała Sikorskiego. Po zbadaniu ciała przez specjalistów medycyny sądowej zostanie ono z honorami złożone w sarkofagu na Wawelu. - Mundur, który spocznie na zwłokach generała, szyliśmy cztery dni - podkreślał Michał Różański z firmy, która przygotowała uniform.
Jak tłumaczył Różański, przygotowanie nowego munduru dla gen. Sikorskiego, było sporym wyzwaniem. - Miara została zdjęta z oryginalnego munduru, który znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego. Szycie trwało 4 dni. Najbardziej czasochłonne było ręczne haftowanie detali - mówił. Firma przygotowała także czapkę - rogatywkę dla generała. - Jest wszystko, łącznie z odznaczeniami, haftami, baretkami. Jest koszula, krawat i pas - podkreślał Różanski.

Historyczna tajemnica

Zaplanowana na 25 listopada, w ramach śledztwa IPN, ekshumacja szczątków gen. Władysława Sikorskiego ma pomóc w wyjaśnieniu okoliczności śmierci Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera polskiego rządu na uchodźstwie.


Sikorski zginął 4 lipca 1943 r., kiedy samolot, którym wracał z inspekcji Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie, runął do Cieśniny Gibraltarskiej. Razem z generałem śmierć poniosła jego córka Zofia i kilkuosobowa grupa współpracowników. Uratowano jedynie pilota.

Prokuratorzy mają nadzieję, że dzięki badaniom uda się ustalić, jakich obrażeń doznał generał i jaka była przyczyna jego zgonu. Takich informacji nie zawiera raport komisji powypadkowej z 1943 r. ani zeznania lekarza, który dokonywał oględzin po wyciągnięciu zwłok z wody na nabrzeże.

Badania mają m.in. wyjaśnić, czy generał i towarzyszące mu osoby zmarły na skutek zderzenia samolotu z powierzchnią wody, czy generał żył i później utonął. - Przy założeniu, że szczątki generała nadal są zmumifikowane, tak jak były w 1993 r., możliwe, że to wszystko uda się naukowcom ustalić - uważa prokurator Ewa Koj, naczelnik pionu śledczego.

Tomografia i badania genetyczne

Oględzin zwłok gen. Sikorskiego dokonają specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z Katedrą i Zakładem Medycyny Sądowej i Zakładem Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperci zaplanowali m.in. tomografię komputerową, badania DNA, histopatologiczne i toksykologiczne.

- Decyzja, jakie badania zostaną wykonane, będzie zależała od stanu zachowania szczątków. Na pewno przeprowadzimy badania genetyczne i będziemy dążyli do ustalenia obrażeń, jakie odniósł generał, jeśli je odniósł i jeśli na podstawie szczątków da się je zidentyfikować - mówi dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie Aleksander Głazek. Na wyniki badań trzeba będzie poczekać około miesiąca od momentu pobrania próbek.

Z apelem o zgodę na otwarcie sarkofagu Sikorskiego na Wawelu latem tego roku wystąpiło do kard. Stanisława Dziwisza warszawskie Towarzystwo Miłośników Historii. Na ten temat wypowiadali się także przedstawiciele świata polityki, Kościoła i kombatantów.

W 65. rocznicę śmierci Sikorskiego w mediach odżyły opinie tych, którzy uważają, że generała zamordowano. Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk poparli postulat, by dokonać ekshumacji zwłok gen. Sikorskiego w celu wyjaśnienia przyczyn jego śmierci.

Właśnie wielkie zainteresowanie i pojawiające się spekulacje zdecydowały, że IPN ponownie zajął się sprawą. Jedna z kilku wersji dotyczących śmierci generała, którą prokuratorzy przyjęli decydując o wszczęciu śledztwa, zakłada, że za zamachem stała Moskwa. Jak mówił prezes IPN Janusz Kurtyka, hipoteza ta będzie weryfikowana w toku postępowania.

Sikorski został pochowany na cmentarzu polskich lotników w Newark, w Wielkiej Brytanii. 17 września 1993 r. jego zwłoki przeniesiono na Wawel.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aleksandra
**



Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia - Krakow

PostWysłany: Śro 22:15, 26 Lis 2008    Temat postu: Powtórna ekshumacja generała Władysława Sikorskiego

Gdzie jest granica pomiędzy szacunkiem dla zmarłego, a szukaniem prawdy?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Czw 14:23, 27 Lis 2008    Temat postu:

Czy na Wawelu naprawdę pochowaliśmy Władysława Sikorskiego?
Powrót do góry
Amos
*



Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Sofia - Krakow

PostWysłany: Sob 22:01, 06 Gru 2008    Temat postu: Pan Lech Wałęsa

25. rocznica Nobla Wałęsy

Nie zmienił się, ma ciągle te same wąsy, tę samą siłę, ten robotnik ze Stoczni Gdańskiej pokazał nam drogę - mówił o Lechu Wałęsie szef MSZ Francji Bernard Kouchner przemawiając w piątek wieczorem w Gdańsku podczas rozpoczęcia konferencji "Solidarność dla przyszłości".
Konferencja "Solidarność dla przyszłości" zorganizowana została dla uczczenia 25. rocznicy przyznania Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Rozpoczęła się uroczystą kolacją w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.
"Myślę, że na tej sali są tylko przyjaciele, inni pozostali poza salą - i dobrze tak" - rozpoczął swoje wystąpienie Bartoszewski. Wspominał, że w październiku 1983 r., kiedy nadeszła wiadomość o przyznaniu Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, był w Monachium.
"Dla mnie to było tchnienie nadziei i poczucie wielkiej dumy i radości, takie jakie w jakimś stopniu wytworzyło się w nas wszystkich w październiku 1978 r., kiedy Polak został dostrzeżony przez cały katolicki świat" - mówił Bartoszewski. Później - jak dodał - miał takie poczucie w 1980 r., gdy był sygnatariuszem listu "ludzi pióra do robotników".
"Powiedziałem wtedy dziennikarzom niemieckim, że ta wiadomość (o Noblu dla Wałęsy) to jest początek nowego etapu - i pomyślałem: +w naszej historii, ale i w historii waszej czego nie rozumiecie, ale my rozumiemy" - mówił Bartoszewski. Wspominał, że tego dnia był zaproszony do jednej z niemieckiech stacji telewizyjnych wraz z kilkoma niemieckimi politykami.
"Mówiłem o tym wydarzeniu na świeżo. Nie miałem żadnych wiadomości z Polski, skąd... wtedy w 1983 r. w Niemczech (...) Powiedziałem: pamiętajcie o tym, że Polacy uchodzą niekiedy za nieobliczalnych. Polacy jeśli są nieobliczalni to są planowo nieobliczalni. I ta planowa nieobliczalność Polaków ukazuje się właśnie m.in. w tych ludziach, którzy się pojawiają na polskiej ziemi. I takim człowiekiem dziś jest Lech Wałęsa" - mówił Bartoszewski.
Pokojową Nagrodę Nobla - podkreślił - "przyznawano wielu godnym ludziom, część z nich bierze udział w gdańskich uroczystościach, oni wpłynęli na losy świata. "Ale to wydarzenie w Europie środkowo- wschodniej wpłynęło bezpośrednio na losy co najmniej 100 mln albo więcej obywateli narodów ujarzmionych, a pośrednio na wielu wielu innych" - powiedział Bartoszewski.
"To, że nam Bóg dał, że ja człowiek stary 87-letni i on (Wałęsa) prawie w wieku mego syna, razem możemy to świętować, to wielki dar boży. Ale to nie musiało tak być, to się stało dzięki sile, solidarnego, wspólnego, braterskiego działania. Nie dzięki nienawiści, nie dzięki obrażaniu się na kogokolwiek, nie w wyniku okrzyków" - podkreślił Bartoszewski.
"W wyniku silnej woli, my od pewnego minimum w obronie naszej godności i naszej wolności nie odstąpimy i nie ma drogi do stanu rzeczy sprzed 1978, sprzed 1980 i nie będzie drogi do stanu rzeczy sprzed Nagrody Nobla dla Wałęsy" - oświadczył.
Bartoszewski powiedział, że kiedy będzie "odchodził z tego świata", kiedy będzie kończył działalność publiczną, odejdzie "w głębokim przekonaniu, że było mu dane być świadkiem rzeczy wielkich". Należy do nich - podkreślił - Nagroda Nobla dla Wałęsy.
"Nie ma możliwości, żeby wytrzeć z polskiej świadomości te wydarzenia. Ci, którzy chcą pisać historię wybiórczo, nie piszą historii, a bzdurzą. Historii wybiórczej nie ma, bo prawda wróci i Lech Wałęsa i jego nazwisko pozostanie w rzędzie tych Polaków, z których będą dumni nasi synowie, nasze córki, nasze wnuki" - mówił Bartoszewski.
Jak dodał, nie wiadomo, nie może tego nikt przesądzić kto z kogo będzie dumny. "Ale wiadomo, że ludzie nie będą dumni ze złoczyńców, nienawistników, krętaczy, obłudników, fałszerzy, a będą dumni z wielkich Polaków, do tych wielkich należy Lech Wałęsa" - podkreślił.
Z kolei Kouchner mówił do Wałęsy: "Jaka wspaniała droga dzięki Panu - pełna odwagi, determinacji. Wszyscy byliśmy solidarni, wszyscy byliśmy +Solidarnością+, mieliśmy tę nadzieję. (...) To był nasz model, nasz przykład".
"Dziękuję, że nas Pan poprowadził na drodze do tej Europy, którą odnaleźliśmy, odnaleźliśmy nową rzeczywistość, przezwyciężyliśmy nasz egoizm, przezwyciężyliśmy granice żelaznej kurtyny" - mówił szef MSZ Francji.
W imieniu prezydencji UE, którą sprawuje Francja, Kouchner zadeklarował: "Jesteśmy bardzo dumni, wszyscy Europejczycy, 27 państw członkowskich". Zapowiedział, że "oczywiście będą nowe rozszerzenia".
"Solidarność - jakie piękne słowo. (...) Chciałbym powiedzieć: nie skończyliśmy jeszcze, jest nie tylko Europa. (...) W tej chwili na świecie jest wiele miejsc gdzie nie ma solidarności, gdzie powinniśmy być, myślę o Somalii, myślę o Kongo, o Darfurze o wielu, wielu miejscach na świecie. Nie skończyliśmy jeszcze naszego dzieła" - zaznaczył szef MSZ Francji.
"Drogi Lechu, masz jednak olbrzymią siłą przyciągania. Tę siłą przyciągania, którą ma także Polska" - tak natomiast zwrócił się do Wałęsy Borusewicz. Jak mówił, Nobel dla Wałęsy 25 lat temu był wielkim wsparciem dla podziemia solidarnościowego w Polsce. "Lech Wałęsa określany był wówczas jako osoba prywatna, a stał się osobą publiczną dla całej Europy i świata" - podkreślił. Dodał, że polska opozycja była wówczas w trudnym położeniu i nie było wcale pewne, że system komunistyczny upadnie.
"Nagroda Nobla pokazywała, że to nie jest tylko problem polski, że +Solidarność+ nie jest tylko sprawą systemu i bloku komunistycznego. +Solidarność" stała się sprawą ogólnoświatową i to poparcie dlatego było dla nas tak ważne. Dobrze, że możemy o tym dziś przypomnieć" - mówił Borusewicz.
"Myślę, że warto marzyć, warto działać, warto też pamiętać o innych, którym się tak się tak nie poszczęściło jak nam w tej części Europy środkowo-wschodniej. (Na przykład) naszym rodzicom i dlatego musimy pamiętać o tych, którzy odeszli w poczuciu klęski, ale to też dzięki nim zwyciężyliśmy" - przypomniał marszałek Senatu.
Premier Litwy Gediminas Kirkilas zwrócił się do Wałęsy po polsku: "Pan był, jest i będzie symbolem demokracji na świecie i w Europie".
"Pamiętam ten czas, miałem wówczas 28-29 lat, na Litwie były wówczas bardzo ważne słowa: Lato z radiem, Lech Wałęsa i Solidarność" - wspominał Kirkilas. Dziękował Wałęsie za wkład w stosunki polsko-litewskie. Podkreślał, że Polska i Litwa współtworzą teraz "Unię Europejską Solidarności". W imieniu krajów Europy środkowo-wschodniej wsparł aspiracje europejskie Gruzji, ściślejszą współpracę z Azerbejdżanem, Mołodową i Białorusią.
Jako ostatni zabrał głos Lech Wałęsa. Przekonywał, że nie uda się zbudować zjednoczonej Europy bez fundamentu wartości. "Musimy ponad religijnie, nie religijnie - wybrać wartości i uznać je za fundament. Na razie to nie będzie dużo. Ojciec Święty mówił, że musimy wychować człowieka sumienia - to jest blisko tego. To muszą być podstawowe wartości, na których postawimy wszystko inne" - apelował Wałęsa.
Były polski prezydent tłumaczył, że jedną z takich wartości może być solidarność. "Ale w jakiej sprawie? Bo wszystkiego przecież w solidarność nie włączymy. I wtedy powiemy np. w stosunku do Chin w paru rzeczach, do Rosji w paru rzeczach i to utrzymując, uwzględniając wartości, rzeczywiście zbudujemy piękniejszy świat i bezpieczniejsze jutro" - zaznaczył.
Zdaniem Wałęsy, bez wspólnych wartości Europa nie będzie umiała porozumieć się z Chinami. "Będą nam wybierać z kim mamy się spotkać, będą nam gości dobierać - taka piękna cywilizacja - taka wielka kultura! A oni mi mówią, że ja nie mam się spotkać. No co to jest? To albo kultura zła, albo chociaż niech przeproszą za niegrzeczność. Na to czekam, kiedy mnie przeproszą" - dodał.
Komentarz Wałęsy dotyczył decyzji Pekinu o odłożeniu przewidzianego na 1 grudnia szczytu Unia Europejska-Chiny z powodu planowanych spotkań Dalajlamy XIV, duchowego przywódcy Tybetańczyków z przywódcami europejskimi i jego wizyt w instytucjach europejskich. Dalajlama XIV jako pokojowy noblista jest gościem gdańskiej konferencji "Solidarność dla przyszłości"
"Jesteśmy dziś pokoleniem szczególnym, za naszego życia zmieniają się epoki. Z epoki podziałów, wojen, granic i konfrontacji weszliśmy do epoki intelektu, informacji i globalizacji. Ale to tylko szansa, która wymaga już innych struktur i programów" - mówił Wałęsa.
W jego opinii współczesny świat nie jest przygotowany do nowych wyzwań. "Z jednego supermocarstwa sowieckiego, które kontrolowało broń nuklearną ile innych państw powstało, więc jest nawet bardziej niebezpiecznie. A z tego co wiem, to do tej pory ONZ w sprawie Gruzji nie wydało żadnego oświadczenia. To jest jeszcze jeden dowód, że jesteśmy źle zorganizowani, że są inne wyzwania i porządki" - wyjaśnił Wałęsa.
Jego zdaniem głębokiej zmiany wymaga też system gospodarczy na świecie. "Wszystkie kraje powinny się starać, żeby było trzy razy więcej właścicieli i kapitalistów. Oni wraz z rodzinami nie będą poddawać się demagogii i populizmowi" - dodał.
Podczas otwarcia konferencji "Solidarność dla przyszłości" Wałęsa otrzymał od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza "talary gdańskie" - okolicznościowe monety (ze złota, srebra, mosiądzu i bimetalu) wybite przez miasto dla uczczenia 25. rocznicy przyznania Wałęsie pokojowego Nobla. Awers monety przedstawia herb Gdańska oraz panoramę miasta, a rewers postać Lecha Wałęsy.
W uroczystej kolacji inaugurującej konferencję uczestniczyli też m.in. zaproszeni przez Wałęsę laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, syn króla Arabii Saudyjskiej, b. premierzy: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zbigniew Bujak, Czesław Bielecki, Leszek Balcerowicz, Marek Borowski, Janusz Kaczmarek, Edmund Wittbrodt i Jolanta Kwaśniewska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Petros
**



Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Saloniki-Sofia-Krakow

PostWysłany: Pon 12:39, 08 Gru 2008    Temat postu: Lech Wałęsa

Drogi Lechu byłeś, jesteś i pozostaniesz legendą, wielkim bohaterem naszej narodowej legendy. Koniec, kropka - mówił premier Donald Tusk podczas konferencji z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Były prezydent, ocierając łzy, nie ukrywał swojego wzruszenia.
Premier podkreślał, że Lech Wałęsa przez prawie całe swoje życie był tym jednym, który był gotów zrobić wszystko dla wszystkich. "Wałęsa nie zmienił się, ma ciągle tę samą siłę i wąsy"
W Gdańsku trwały obchody 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Przywódcy, prezydenci z całego świata wzięli udział w tych obchodach... bez udziału naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 5 z 6

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin