AMBASADA RP w Sofii
Gość
|
Wysłany: Śro 11:27, 31 Sie 2011 Temat postu: Konkurs Fundacji SEMPER POLONIA |
|
|
„Ocalmy od zapomnienia – Dzieje polskich firm”
Konkurs Fundacji SEMPER POLONIA
Regulamin – EDYCJA VII / 2011r.
I. Organizator
Fundacja SEMPER POLONIA
ul. Nowy Świat 33
00-029 Warszawa
II. Cele konkursu
Polaków zawsze charakteryzowała przedsiębiorczość. Wprawdzie nie zawsze towarzyszyły jej możliwości finansowe i sprzyjały warunki rynkowe, ale nie zmienia to faktu, że na przestrzeni dziesięcioleci Polacy żyjący w kraju i poza jego granicami odznaczali się inicjatywą. Jej efektem było powstawanie firm całkiem małych, jednoosobowych, i bardzo dużych, działających niekiedy bardzo prężnie. Nie brakło wśród nich i takich, które wywarły długotrwały wpływ na obraz gospodarki kraju albo regionu ich zamieszkania.
Celem tegorocznego konkursu jest upamiętnienie polskiej przedsiębiorczości. Zadaniem uczestników będzie wyszukanie i zgromadzenie informacji o polskich firmach – dużych, średnich i całkiem małych, nawet jednoosobowych – oraz o ich założycielach i właścicielach, polskich przedsiębiorcach działających niegdyś w miastach, miasteczkach, a nawet na wsiach w krajach innych i na ziemiach znajdujących się poza obecnymi granicami Polski. Źródłem tych informacji mogą być materiały znajdujące się w archiwach (publicznych i prywatnych), wspomnienia potomków i rodzin przedsiębiorców lub byłych pracowników firm, relacje zawarte w dawnej prasie, książkach historycznych i w Internecie. Mogą to być firmy, które od dawna nie istnieją, takie, które działają nadal, albo takie, które po wielu latach przerwy zostały reaktywowane. Opracowanie powinno zawierać: elementy życiorysu założyciela; okoliczności założenia firmy, jej rozwój – wzloty i upadki, zasięg działania – okoliczności zlikwidowania lub zawieszenia działalności; charakterystyka pracowników (liczba osób, kwalifikacje, pochodzenie społeczne). Dzieje firmy powinny być przedstawione w kontekście historycznym, politycznym i społecznym miejscowości i kraju, w którym firma działała. Dodatkowo punktowane będą ciekawe materiały ikonograficzne i multimedialne: zdjęcia, artykuły z gazet, reklamy, nagrania radiowe, telewizyjne oraz dokumentacja wykonana osobiście np. fotografie czy wywiady.
Organizując konkurs liczymy przede wszystkim na:
1. Wzbudzenie zainteresowania historią polskiej przedsiębiorczości na świecie oraz poszerzenie wiedzy na jej temat.
2. Udokumentowanie ciekawych dziejów polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorców poza obecnymi granicami kraju.
3. Upowszechnienie wiedzy o dorobku i wkładzie Polaków w rozwój gospodarczy innych państw oraz o wpływie polskich firm na gospodarkę krajów, w których zamieszkuje mniejszość polska.
4. Zainspirowanie młodych Polaków do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
III. Warunki uczestnictwa
1. Do udziału w konkursie zapraszamy młodzież polskiego pochodzenia zamieszkałą poza granicami Polski, w przedziale wiekowym od 14 do 30 lat.
2. Prace konkursowe należy nadsyłać w terminie do 15 listopada br. (decyduje data stempla pocztowego) na adres Fundacji (z dopiskiem „KONKURS: Ocalmy od zapomnienia – Dzieje polskich firm”). Uczestnik konkursu zobowiązany jest do przesłania:
wydruku tekstu pracy w języku polskim (praca powinna liczyć od 4 do 8 stron wydruku komputerowego lub maszynopisu: czcionka Times New Roman 12, interlinia pojedyncza) oraz jej wersji elektronicznej (płyta CD lub DVD) wraz z materiałami źródłowymi (zdjęcia, nagrania wywiadów, itp.) – jest to warunek KONIECZNY!
dokumentacji archiwalnej i medialnej;
dokumentacji osobistej (fotografie, wywiady, nagrania itp.) wraz z opisem, który powinien zawierać informację o miejscu, obiekcie lub osobie której dotyczy dokumentacja, datę i miejsce wykonania dokumentacji oraz imię i nazwisko autora;
podpisanego oświadczenia dotyczącego praw autorskich (wzór do pobrania na stronie);
krótkiej informacji o uczestniku konkursu – imię, nazwisko, data urodzenia, dokładny adres, numer telefonu, adres mailowy;
wykazu źródeł wykorzystanych informacji (tylko w przypadku, gdy korzystano z nich przy przygotowywaniu pracy).
3. Forma literacka pracy jest dowolna.
4. Nadesłane opracowania, materiały ilustracyjne i źródłowe przechodzą na własność Fundacji, która ma prawo do nieodpłatnego ich wykorzystania na wybranych przez siebie polach eksploatacji w nieograniczonym zakresie.
IV. Ocena prac
1. Nadesłane opracowania ocenia jury, w którym zasiadają przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, PKPP Lewiatan, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, miesięcznika Forbes, Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, TV Polonia, Polskiego Radia dla Zagranicy oraz Fundacji SEMPER POLONIA.
2. Przy ocenie prac jury będzie brało pod uwagę:
atrakcyjność tematu;
ogólną wiedzę z zakresu kultury i historii Polski oraz umiejętność jej wykorzystania w pracy;
rodzaj i zakres wykorzystanych źródeł oraz wykonaną na ich podstawie dokumentację;
samodzielność i umiejętność analizowania źródeł;
walory literackie pracy, język i ogólny styl tekstu;
3. Jury przyzna następujące nagrody:
I nagroda - laptop;
II nagroda - cyfrowy aparat fotograficzny;
III nagroda - cyfrowy aparat fotograficzny;
IV – V - cyfrowy aparat fotograficzny;
VI – X - albumy, książki.
4. Dodatkowe nagrody mogą ufundować instytucje, których reprezentanci zasiadają w jury, oraz inne instytucje bądź osoby prywatne zainteresowane wsparciem idei konkursu.
5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do dnia 17 grudnia br. na stronie internetowej Fundacji.
V. Postanowienia końcowe
1. W konkursie mogą brać udział osoby, które były uczestnikami lub laureatami poprzednich edycji tego konkursu.
2. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne ze zgodą na opublikowanie danych osobowych uczestnika – imienia i nazwiska, adresu zamieszkania oraz nazwy szkoły lub uczelni w przypadku uczniów i studentów.
3. Udział w konkursie oznacza zgodę na stosowanie się do wszystkich postanowień tego regulaminu.
4. Fundacja zastrzega sobie prawo umieszczenia najciekawszych prac w publikacji „Śladami naszego dziedzictwa”, dokumentującej konkurs „Ocalmy od zapomnienia”, oraz na portalu Iuvenum Polonia.
5. Fundacja zastrzega sobie prawo zmian regulaminu w kolejnych edycjach konkursu.
Oświadczenie dotyczące praw Autorskich
1. Nazwisko/a i imię/ona autora/ów (proszę podkreślić autora korespondencyjnego)
Adres Autorów:
Tytuł pracy:
2. Oświadczenie (proszę wypełnić a lub b)
(a) Oświadczam, iż zamieszczone w mojej/naszej pracy przeznaczone do opublikowania zdjęcia, nagrania, materiały wizualne (wpisać właściwe), są oryginalne, tzn. zostały wymyślone i zaprojektowane przez autorów na potrzeby konkursu organizowanego przez Fundację SEMPER POLONIA „Ocalmy od zapomnienia – Dzieje polskich firm” Edycja VII /2011 r.
..................................................
(miejsce i data)
...............................................................................
(podpis korespondencyjnego autora)
(b) Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Autorów na reprodukcję zdjęcia, nagrania, materiałów wizualnych (wpisać właściwe) nr:............................................................zamieszczonych w*:...........................................
Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Autorów na reprodukcję tabel nr:.....................................................
zamieszczonych w*:..........................................................................................................................................
Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Wydawnictwa na reprodukcję rysunków nr..................................... zamieszczonych w*:..........................................................................................................................................
Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Wydawnictwa na reprodukcję tabel nr:............................................ zamieszczonych (* podać bibliografie prac oryginalnych, z których reprodukowane będą rysunki lub tabele)
Do Oświadczenia załączam oryginalne zezwolenia reprodukcji w liczbie:................................................................
rysunków: ..................., tabel: ..................., cytowanego tekstu: ......................................................(wpisać właściwe)
.............................................
(miejsce i data) ....................................................................
(podpis korespondencyjnego autora)
|
|