Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna PSKO - Forum dyskusyjne
Forum Polonii Bułgarskiej
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konkurs Fundacji SEMPER POLONIA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AMBASADA RP w Sofii
Gość






PostWysłany: Śro 11:27, 31 Sie 2011    Temat postu: Konkurs Fundacji SEMPER POLONIA

„Ocalmy od zapomnienia – Dzieje polskich firm”


Konkurs Fundacji SEMPER POLONIA

Regulamin – EDYCJA VII / 2011r.



I. Organizator
Fundacja SEMPER POLONIA
ul. Nowy Świat 33
00-029 Warszawa

II. Cele konkursu
Polaków zawsze charakteryzowała przedsiębiorczość. Wprawdzie nie zawsze towarzyszyły jej możliwości finansowe i sprzyjały warunki rynkowe, ale nie zmienia to faktu, że na przestrzeni dziesięcioleci Polacy żyjący w kraju i poza jego granicami odznaczali się inicjatywą. Jej efektem było powstawanie firm całkiem małych, jednoosobowych, i bardzo dużych, działających niekiedy bardzo prężnie. Nie brakło wśród nich i takich, które wywarły długotrwały wpływ na obraz gospodarki kraju albo regionu ich zamieszkania.
Celem tegorocznego konkursu jest upamiętnienie polskiej przedsiębiorczości. Zadaniem uczestników będzie wyszukanie i zgromadzenie informacji o polskich firmach – dużych, średnich i całkiem małych, nawet jednoosobowych – oraz o ich założycielach i właścicielach, polskich przedsiębiorcach działających niegdyś w miastach, miasteczkach, a nawet na wsiach w krajach innych i na ziemiach znajdujących się poza obecnymi granicami Polski. Źródłem tych informacji mogą być materiały znajdujące się w archiwach (publicznych i prywatnych), wspomnienia potomków i rodzin przedsiębiorców lub byłych pracowników firm, relacje zawarte w dawnej prasie, książkach historycznych i w Internecie. Mogą to być firmy, które od dawna nie istnieją, takie, które działają nadal, albo takie, które po wielu latach przerwy zostały reaktywowane. Opracowanie powinno zawierać: elementy życiorysu założyciela; okoliczności założenia firmy, jej rozwój – wzloty i upadki, zasięg działania – okoliczności zlikwidowania lub zawieszenia działalności; charakterystyka pracowników (liczba osób, kwalifikacje, pochodzenie społeczne). Dzieje firmy powinny być przedstawione w kontekście historycznym, politycznym i społecznym miejscowości i kraju, w którym firma działała. Dodatkowo punktowane będą ciekawe materiały ikonograficzne i multimedialne: zdjęcia, artykuły z gazet, reklamy, nagrania radiowe, telewizyjne oraz dokumentacja wykonana osobiście np. fotografie czy wywiady.
Organizując konkurs liczymy przede wszystkim na:
1. Wzbudzenie zainteresowania historią polskiej przedsiębiorczości na świecie oraz poszerzenie wiedzy na jej temat.
2. Udokumentowanie ciekawych dziejów polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorców poza obecnymi granicami kraju.
3. Upowszechnienie wiedzy o dorobku i wkładzie Polaków w rozwój gospodarczy innych państw oraz o wpływie polskich firm na gospodarkę krajów, w których zamieszkuje mniejszość polska.
4. Zainspirowanie młodych Polaków do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
III. Warunki uczestnictwa
1. Do udziału w konkursie zapraszamy młodzież polskiego pochodzenia zamieszkałą poza granicami Polski, w przedziale wiekowym od 14 do 30 lat.
2. Prace konkursowe należy nadsyłać w terminie do 15 listopada br. (decyduje data stempla pocztowego) na adres Fundacji (z dopiskiem „KONKURS: Ocalmy od zapomnienia – Dzieje polskich firm”). Uczestnik konkursu zobowiązany jest do przesłania:
 wydruku tekstu pracy w języku polskim (praca powinna liczyć od 4 do 8 stron wydruku komputerowego lub maszynopisu: czcionka Times New Roman 12, interlinia pojedyncza) oraz jej wersji elektronicznej (płyta CD lub DVD) wraz z materiałami źródłowymi (zdjęcia, nagrania wywiadów, itp.) – jest to warunek KONIECZNY!
 dokumentacji archiwalnej i medialnej;
 dokumentacji osobistej (fotografie, wywiady, nagrania itp.) wraz z opisem, który powinien zawierać informację o miejscu, obiekcie lub osobie której dotyczy dokumentacja, datę i miejsce wykonania dokumentacji oraz imię i nazwisko autora;
 podpisanego oświadczenia dotyczącego praw autorskich (wzór do pobrania na stronie);
 krótkiej informacji o uczestniku konkursu – imię, nazwisko, data urodzenia, dokładny adres, numer telefonu, adres mailowy;
 wykazu źródeł wykorzystanych informacji (tylko w przypadku, gdy korzystano z nich przy przygotowywaniu pracy).
3. Forma literacka pracy jest dowolna.
4. Nadesłane opracowania, materiały ilustracyjne i źródłowe przechodzą na własność Fundacji, która ma prawo do nieodpłatnego ich wykorzystania na wybranych przez siebie polach eksploatacji w nieograniczonym zakresie.

IV. Ocena prac
1. Nadesłane opracowania ocenia jury, w którym zasiadają przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, PKPP Lewiatan, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, miesięcznika Forbes, Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, TV Polonia, Polskiego Radia dla Zagranicy oraz Fundacji SEMPER POLONIA.
2. Przy ocenie prac jury będzie brało pod uwagę:
 atrakcyjność tematu;
 ogólną wiedzę z zakresu kultury i historii Polski oraz umiejętność jej wykorzystania w pracy;
 rodzaj i zakres wykorzystanych źródeł oraz wykonaną na ich podstawie dokumentację;
 samodzielność i umiejętność analizowania źródeł;
 walory literackie pracy, język i ogólny styl tekstu;

3. Jury przyzna następujące nagrody:
 I nagroda - laptop;
 II nagroda - cyfrowy aparat fotograficzny;
 III nagroda - cyfrowy aparat fotograficzny;
 IV – V - cyfrowy aparat fotograficzny;
 VI – X - albumy, książki.

4. Dodatkowe nagrody mogą ufundować instytucje, których reprezentanci zasiadają w jury, oraz inne instytucje bądź osoby prywatne zainteresowane wsparciem idei konkursu.
5. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do dnia 17 grudnia br. na stronie internetowej Fundacji.

V. Postanowienia końcowe
1. W konkursie mogą brać udział osoby, które były uczestnikami lub laureatami poprzednich edycji tego konkursu.
2. Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne ze zgodą na opublikowanie danych osobowych uczestnika – imienia i nazwiska, adresu zamieszkania oraz nazwy szkoły lub uczelni w przypadku uczniów i studentów.
3. Udział w konkursie oznacza zgodę na stosowanie się do wszystkich postanowień tego regulaminu.
4. Fundacja zastrzega sobie prawo umieszczenia najciekawszych prac w publikacji „Śladami naszego dziedzictwa”, dokumentującej konkurs „Ocalmy od zapomnienia”, oraz na portalu Iuvenum Polonia.
5. Fundacja zastrzega sobie prawo zmian regulaminu w kolejnych edycjach konkursu.

Oświadczenie dotyczące praw Autorskich

1. Nazwisko/a i imię/ona autora/ów (proszę podkreślić autora korespondencyjnego)

Adres Autorów:

Tytuł pracy:


2. Oświadczenie (proszę wypełnić a lub b)

(a) Oświadczam, iż zamieszczone w mojej/naszej pracy przeznaczone do opublikowania zdjęcia, nagrania, materiały wizualne (wpisać właściwe), są oryginalne, tzn. zostały wymyślone i zaprojektowane przez autorów na potrzeby konkursu organizowanego przez Fundację SEMPER POLONIA „Ocalmy od zapomnienia – Dzieje polskich firm” Edycja VII /2011 r.

..................................................
(miejsce i data)
...............................................................................
(podpis korespondencyjnego autora)


(b) Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Autorów na reprodukcję zdjęcia, nagrania, materiałów wizualnych (wpisać właściwe) nr:............................................................zamieszczonych w*:...........................................
Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Autorów na reprodukcję tabel nr:.....................................................
zamieszczonych w*:..........................................................................................................................................
Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Wydawnictwa na reprodukcję rysunków nr..................................... zamieszczonych w*:..........................................................................................................................................
Oświadczam, iż uzyskałem/liśmy zgodę Wydawnictwa na reprodukcję tabel nr:............................................ zamieszczonych (* podać bibliografie prac oryginalnych, z których reprodukowane będą rysunki lub tabele)


Do Oświadczenia załączam oryginalne zezwolenia reprodukcji w liczbie:................................................................
rysunków: ..................., tabel: ..................., cytowanego tekstu: ......................................................(wpisać właściwe)


.............................................
(miejsce i data) ....................................................................
(podpis korespondencyjnego autora)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PSKO - Forum dyskusyjne Strona Główna -> Polonia Bułgarska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin